Tu jest ciągły rozwój, ciągła praca i nowe wyzwania. Rozmowa z Oliwią z zespołu Requirements Analysts

Tu jest ciągły rozwój, ciągła praca i nowe wyzwania. Rozmowa z Oliwią z zespołu Requirements Analysts

Przed każdym naszym pracownikiem stoi ogromne wyzwanie, polegające na zgłębieniu sporej dawki wiedzy. Oliwia, która jest pierwszym ogniwem w procesie integracji kurierskich, świetnie o tym wie. W krótkiej rozmowie opowiada, jak wygląda uczenie się w AUCTANE w praktyce i w jaki sposób staramy się zapewnić nowym osobom możliwie największy komfort w tym zakresie.

Oliwio, czym się zajmujesz w AUCTANE?

Odpowiadam za integracje kurierskie, a przede wszystkim za wymagania z tym związane, bo pracuję w zespole Requirements Analyst. Poznajemy więc wymogi kurierów, które pozwalają na to, żeby zespoły deweloperskie mogły sprawnie i szybko przeprowadzić integrację kurierską z naszym produktem.

To odpowiedzialne zadanie i na pewno nie brakuje Wam wyzwań. Jakie trudności napotykacie w swoim zespole?

Po roku pracy mogę stwierdzić, że największym wyzwaniem jest dogadanie szczegółów, bo czasami jest tak, że wydaje nam się, że już wszystko wiemy, już wszystko mamy, po czym okazuje się, że coś gdzieś nam umknęło i trzeba to poprawić, doprecyzowywać. Ale to są takie fajne wyzwania, bo cały czas uczymy się czegoś nowego. Dzisiaj mogę więc stwierdzić, że nadal mi się podoba i to coraz bardziej.

Przeczytaj również: Zmiany rodzą możliwości. Rozmowa z Pawłem, Solution Architectem

Pracujesz już rok, ale czy pamiętasz początki, kiedy wdrażałaś się w swoje obowiązki? Jak długo trwa taki proces?

To jest ciągły rozwój, ciągła praca, więc tutaj tak naprawdę nawet jeżeli czujesz, że już dużo wiesz, już dużo umiesz i potrafisz, to cały czas masz nowe wyzwania, cały czas są jakieś nowe rzeczy, które gdzieś tam wychodzą w trakcie. I jest tego naprawdę sporo. To jest duża baza wiedzy, duża baza kurierska, duża baza też takiej wiedzy typowo firmowej, nad którą pracujemy i której się uczymy. Wiadomo, że nigdy nie będzie tak, że będziemy wiedzieć wszystko. Ale musimy wiedzieć, gdzie to znaleźć.

Odczuwasz już znaczną różnicę, jeśli chodzi o Twoją wiedzę niż kilka miesięcy temu?

Różnica jest taka, że teraz wiem, czego jeszcze nie wiem (śmiech). Na początku po prostu nie wiedziałam nic. Teraz już wiem, że jest jeszcze mnóstwo rzeczy, których się muszę nauczyć i których się muszę dowiedzieć.

Dołączyłaś do zespołu w chwili, kiedy przechodziliśmy dużą zmianę. Jak się odnalazłaś w tak dynamicznym otoczeniu?

Z mojej perspektywy zmiana z Metapack na AUCTANE to nie była bardzo duża, bo my jako zespół, jako RA, cały czas praktycznie pracujemy nad tym samym, nad czym pracowaliśmy wcześniej. Chociaż pojawiło się nowe wyzwanie, bo zaczęliśmy pracę nad nowym projektem, który ma usprawnić przekazywanie informacji i to jest fajnym wyzwaniem. Ale widzę, że ja tu w firmie mogę się bardzo rozwijać właśnie między innymi dlatego, że firma się rozwija, gdzieś tam są cały czas jakieś nowości, rzeczy, które pozwalają nam na to, żeby zdobywać nową wiedzę i nowe umiejętności.

Przeczytaj również: Dobry Team Leader musi mieć wiedzę. Rozmowa z Grzegorzem z zespołu Customer Implementation

Czy poza zgłębianiem codziennych obowiązków AUCTANE daje Ci możliwość rozwijania swojej wiedzy w inny sposób?

Mamy fajną platformę e-learningową. Z niej możemy korzystać, możemy sobie robić różnego rodzaju kursy w zależności od tego, jakie mamy potrzeby, jakie mamy zainteresowania. Druga rzecz to wsparcie teamów RA, które naprawdę dużo daje, bo to są osoby, które już tutaj pracują dużo dłużej niż ja, więc mają ogromną wiedzę i za każdym razem, jak mam jakiś problem, jest coś, czego nie mogę znaleźć, wiem, że mogę się do nich zwrócić o pomoc. A jeżeli nie znajdę pomocy bezpośrednio u nich, to będą w stanie mi powiedzieć, u kogo szukać, więc to też jest naprawdę super. No i są oczywiście szkolenia. Jeżeli chcemy robić szkolenia, to też nie ma z tym problemu.

Mówisz, że proces uczenia się w AUCTANE nigdy się nie kończy. Czy jest coś, co poradziłabyś osobie, która jest u nas od niedawna albo planuje do nas dołączyć, ale ta myśl o ogromie wiedzy może ją przerażać?

Na pewno, żeby się nie poddawać. Bo to, że czegoś jest na początku dużo i wiele rzeczy jest takich, których się nie umie, nie rozumie, nie potrafi, nie znaczy, że za pół roku będzie tak samo. Za pół roku może być oczywiście tak, że jeszcze w dalszym ciągu będzie dużo rzeczy, których się nie umie i nie rozumie, ale z perspektywy czasu wiem, że moja wiedza już po kilku miesiącach była bardzo duża. Na początku nie wiedziałam nic, przyszłam tutaj wiedząc tylko w jakiej firmie pracuję, a dzięki temu, że jest to wsparcie, są możliwości rozwoju, że przede wszystkim mamy bardzo dobry kontakt wewnątrz teamu, z team liderami, nie ma takiej możliwości, żeby ktoś, kto chce się uczyć, nie był w stanie tego zrobić. I to jest właśnie fajne.

Czyli mówiąc krótko: chcieć to potrafić. Dziękujemy za rozmowę.

 

 

Inne aktualności