Studia w praktyce – podsumowanie projektów grupowych UZ

Od kilku już lat współpracujemy z Uniwersytetem Zielonogórskim przy projektach studenckich w ramach łączenia wiedzy z praktyką, a także zbliżania nauki do biznesu. Rok 2020 był jednak wyjątkowy, nie tylko ze względu na lockdown.

Metapack dla studentów

Pracę ze studentami zawsze bardzo sobie cenimy i z chęcią wyłapujemy młode talenty, których pełno na uczelnianych korytarzach. Jesteśmy częstymi gośćmi uniwersytetu i chętnie gościmy studentów na naszej corocznej Summer Academy.

Projekty grupowe są kolejną inicjatywą, która pozwala nam bliżej poznać młodych ludzi zainteresowanych światem IT. To także doskonała okazja dla studentów, by sprawdzić swoje kompetencje w pracy z partnerem biznesowym, bliżej poznać zasady takiej współpracy, a przy tym nabyć kilka twardych umiejętności.

Z projektów korzyści wyciągają nie tylko młodzi ludzie. Dla opiekunów grup, czyli Metapackersów, to z kolei szansa na sprawdzenie się w roli mentorów. Zyskują oni więc okazję do nauczenia się czegoś więcej o sobie, ale też o firmie oraz o środowisku, w jakim funkcjonujemy.

Nietypowy rok 2020

W tym roku zmierzyliśmy się z kilkoma wyzwaniami. Pierwszym i najważniejszym z nich była oczywiście kwarantanna, która wymagała dostosowania środków komunikacji i narzędzi pracy tak, by umożliwić młodym ludziom komfort podczas realizacji zadań. Nasi opiekunowie chcieli, by studenci UZ mogli czerpać z projektów jak najwięcej wiedzy przy dużej swobodzie w zakresie wybieranych metod czy rozwiązań.

Dużym wsparciem okazał się sam Uniwersytet Zielonogórski i koordynatorzy, którzy dbali o to, by wszystko odbyło się w kontrolowanych warunkach.

Innego rodzaju wyzwaniem było dostosowanie projektów do nowego kierunku. Do tej pory tematy i zagadnienia opracowywaliśmy z myślą o studentach Informatyki. Tym razem do projektu dołączył stosunkowo młody kierunek na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ – Biznes Elektroniczny, skupiający się na analityce biznesowej, komunikacji elektronicznej, usługach w chmurach obliczeniowych, mediach społecznościowych i handlu elektronicznym.

Testowanie, raportowanie, projektowanie

Co przygotowaliśmy dla studentów w tym roku? Wspólnie z Metapackersami opracowaliśmy cztery zagadnienia:

  • „Nowoczesne podejście do testowania serwisów”, opiekunka: Danuta,
  • „Przewidywanie czasu dostawy paczek z użyciem Machine Learningu”, opiekunowie: Łukasz i Kacper,
  • „System raportowania błędów dla testerów”, opiekun: Marcel,
  • „Aplikacja promująca współpracę między Metapack a Uniwersytetem Zielonogórskim”, opiekunowie: Patrycja i Wiktor.

Stworzone przez studentów, dla studentów

Ostatnie zagadnienie dedykowane było studentom Biznesu Elektronicznego, a pomysł na taki temat wynikał z pewnej potrzeby:

„Metapack i Uniwersytet Zielonogórski współpracują blisko od wielu lat. Cały czas szukamy kanału informacyjnego, za pomocą którego będziemy mogli dotrzeć do studentów z wiadomością, że wspólnie stworzyliśmy otoczenie, w którym można się kształcić, zdobywać doświadczenie i, być może, po ukończeniu studiów – pracować. Postanowiliśmy zatem poprosić studentów o zaprojektowanie aplikacji dedykowanej naszej współpracy.”

Wiktor Janus

Talent Acquisition Specialist

To ambitny plan, ale opiekunowie nie mieli wątpliwości, że młodzi ludzie sobie z nim poradzą. Chcieli wspierać studentów, ale jednocześnie dać im dużą wolność, by lepiej poznać ich potrzeby oraz wizje. W końcu z takiej platformy korzystaliby przede wszystkim uniwersyteccy adepci.

„Bardzo zależało mi, by przekazać studentom jak najwięcej praktycznej wiedzy, jaką posiadam oraz przedstawić wartość płynącą z UX-owego podejścia. Jako studentka miałam właśnie takie oczekiwania od prowadzących gości-praktyków z rynku e-commerce. Jako prowadząca starałam się nie popaść w pułapkę własnych wyobrażeń i założeń.”

Patrycja Martynowicz

Product Owner

Pozostałe trzy tematy wybierali studenci Informatyki. Mieli oni okazję dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda testowanie serwisów, mogli zaproponować własne rozwiązania w zakresie raportowania błędów, a także – poznać podstawy przyszłościowego Machine Learning.

Testowanie serwisów – level: Ninja

Zagadnienie o nowoczesnym podejściu do testowania serwisów opracowała Danusia z zespołu Ninja. Tegoroczna edycja była rozwinięciem ubiegłorocznego tematu: „Nowoczesne podejście do tworzenia serwisów”. Zespół Danusi obecnie pracuje nad nowymi projektami, w których jakość i wydajność grają bardzo ważną rolę. Naturalnym było zatem dla niej zaproponować temat, w którym mogła podzielić się swoim bogatym i ciągle rozwijanym doświadczeniem.

Sztuczna inteligencja w e-commerce?

„Przewidywanie czasu dostawy paczek z użyciem Machine Learningu” to zagadnienie, które poruszyli ze studentami Łukasz i Kacper. Skąd pomysł na taki temat?

„Metapack, z racji tego, czym się zajmuje, generuje i przetwarza ogromne ilości danych. Jakby te dane poddać recyklingowi, można by na ich podstawie rozwijać nowy produkt czy nawet wiele różnych usług.”

Łukasz

student Uniwersytetu Zielonogórskiego

Realizacja tego tematu była nie tylko wyzwaniem dla młodych ludzi z uniwersytetu, ale także okazją dla Metapackersów do pogłębiania wiedzy i szukania nowych rozwiązań dla zagadnienia, które interesuje nas od dawna. Wykorzystanie Machine Learningu nie jest bowiem usługą, jaką realizujemy, a elementem, który badamy i sprawdzamy jako potencjalny element usprawnienia naszych serwisów. Projekt grupowy był więc w tym przypadku możliwością dla naszych pracowników, by poszerzyć wiedzę o nowe obszary.

„Sam temat uczenia maszynowego jest na mojej liście zainteresowań od studiów. Nawet moja praca inżynierska była właśnie na podobny temat. Dodatkowo sądzę, że predykcja czasu dostawy paczki przez kurierów jest dość ciekawym zagadnieniem, bo jest to dość ważna informacja dla osób, które robią zakupy w Internecie. Często decydują się oni na wybór konkretnego kuriera nie tylko patrząc na cenę przesyłki, ale też na czas dostawy.”

Kacper

student Uniwersytetu Zielonogórskiego

Bugi, dużo bugów, chaos

Ciekawe wyzwanie dla studentów przygotował także Marcel, który jeszcze rok temu sam był uczestnikiem uniwersyteckich projektów grupowych. Teraz stanął po drugiej stronie, jako opiekun grupy, z dużą świadomością własnych oczekiwań jeszcze jako student i już jako mentor. Na pytanie, dlaczego wybrał temat raportowania błędów, Marcel odpowiedział:

„Odpowiedź jest dość prosta – podczas pracy nad projektem używaliśmy pewnego narzędzia, które na początku spełniało swoją rolę dość dobrze, lecz z czasem we wpisach zapanował chaos. Stwierdziłem, że projekty grupowe to idealna okazja, by to studenci pokazali jak, według nich, powinna wyglądać aplikacja do zgłaszania bugów.”

Marcel Śpiączka

Senior Software Engineer

Projekty grupowe UZ – czego nauczyli się studenci?

Jak pokazuje przekrój tematów i zadań, poprzeczkę – jak zawsze – ustawiliśmy dosyć wysoko. Każdy uczestnik projektów mógł wyciągnąć z udziału naprawdę dużo, a ilość zdobytej wiedzy i umiejętności zależała oczywiście od zaangażowania. Jak każdego roku, i tym razem studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego nie zawiedli nas. A trzeba pamiętać, że borykali się z własnymi wyzwaniami. Nie dość, że realizowali projekty online, to jeszcze musieli pogodzić je z trwającymi na uczelni zajęciami i własnymi deadline’ami.

Jeden z uczestników zwrócił tu uwagę na trudności w komunikacji i nie do końca jasny harmonogram – te elementy z pewnością dokładnie omówimy z koordynatorami UZ i postaramy się usprawnić przy realizacji przyszłych projektów.

Pracując nad wybranymi dla nich zadaniami, studenci mieli okazję do poznania środowiska biznesowego. Mogli postawić się w roli zleceniobiorcy dla klienta o konkretnych oczekiwaniach. Mogli ćwiczyć umiejętność pracy w grupie i to w nietypowych, online’owych warunkach.

„W czasie projektu nauczyłam się, jak sprawnie współpracować z klientem i przekazywać mu pozyskany feedback – podsumowuje swoje zadania Magda z kierunku Biznes Elektroniczny. - Fajnie było też zobaczyć, jak przebiega cały proces tworzenia aplikacji dla firmy. Jest to coś, czego byśmy się nie nauczyli w żaden inny sposób nie uczestnicząc w rzeczywistym projekcie.”

Magda

studentka kierunku Biznes Elektroniczny

Najważniejszym celem projektów było jednak zdobywanie umiejętności twardych, czyli konkretnej wiedzy, którą studenci będą mogli wykorzystać w praktyce, realizując własne pomysły lub podejmując się pierwszej pracy zawodowej. Zobacz, czego młodzi ludzie z UZ dowiedzieli się podczas tegorocznych projektów.

„Głównie technologii, z którymi wcześniej po prostu nie pracowałem. Przydatne było przećwiczyć nie tylko takie narzędzia, jak Postman, ale również technologie typu SpecFlow czy popracowanie na bazie opartej o ORM.”

Bartek

uczestnik projektu o testowaniu serwisów

Wiktor, uczestnik projektu „ Przewidywanie czasu dostawy paczek z użyciem Machine Learningu”, również zwraca uwagę na konkretne narzędzia, z którymi pracował, realizując zadania:

„Nauczyłem się sporo korzystać z biblioteki ML.NET. Zapoznałem się też z podstawową teorią Machine Learningu.”

Wiktor

uczestnik projektu

„Podczas realizacji projektu nauczyłem się, jak ważną rolę w Machine Learningu odgrywa przygotowanie odpowiednich danych uczących.”

Mikołaj

uczestnik projektu

Studenci Biznesu Elektronicznego również zdobyli umiejętności cenne z punktu widzenia kierunku ich studiów i przyszłego rozwoju zawodowego:

„Podczas realizacji projektu poznałem cały flow procesu tworzenia designu aplikacji, od zbierania wymagań klienta po badania użytkowników, przekazanie feedbacku do klienta po oddanie finalnej wersji. Było to bardzo interesujące, bo do tej pory nie robiliśmy czegoś podobnego na studiach, a możliwość doświadczenia tego poprzez symulowane zlecenie od firmy dało super efekty.”

Kacper

student Uniwersytetu Zielonogórskiego

Metapackersi w roli mentorów

Jak pisaliśmy, projekty grupowe UZ to szansa na rozwój nie tylko dla studentów, ale również dla pracowników Metapack, wcielających się w rolę przewodników, nauczycieli, mentorów i coachów.

Jakie wyzwania postawiły przed nimi te role? Wiele z nich pojawiło się dopiero w trakcie zadań.

„Z mojej perspektywy było to podchodzenie do projektu z pozycji klienta, który mówił, co by chciał, ale nie do końca wiedział, co siedzi w środku”

Łukasz

student Uniwersytetu Zielonogórskiego

Niełatwe okazało się także godzenie obowiązków w pracy z nadzorem studentów. Marcel znalazł jednak na to rozwiązanie:

„Bardzo pomocne były co dwutygodniowe spotkania z całą grupą oraz prowadzącymi ze strony uniwersytetu na discordzie. Podczas tych «sprint reviews» studenci chwalili się regularnym postępem prac.”

Marcel Śpiączka

Senior Software Engineer

Jak się okazało, sama kreatywność i umiejętności studentów również stanowiły pewnego rodzaju trudność:

„Dla mnie największym wyzwaniem było utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji na tym, by udzielać niezbędnego wsparcia i wszystkich informacji uczestnikom projektu. «Zawinili» tu sami studenci, których ciekawe projekty i spostrzeżenia sprawiały, że zbyt często rozmyślałem o tym, że takie coś może się udać, że taką aplikację można zrobić. Moje myśli oddalały się od mojej roli opiekuna projektu i zmierzały w kierunku możliwości, które się już przede mną rysowały.”

Marcel Śpiączka

Senior Software Engineer

A jak nasi mentorzy oceniają przebieg zadań?

„Otwartość i umiejętność spojrzenia na te same problemy z innej perspektywy jest pożądana w życiu i w pracy. Miałam przyjemność pracować z osobami ambitnymi i pełnymi entuzjazmu, które taką otwartość posiadają”

Danusia

zespół Ninja

Dużo z realizacji projektu wyciągnęli dla siebie Łukasz i Kacper, zgłębiający problem sztucznej inteligencji i możliwości jej wykorzystania w produktach Metapack.

„Podczas projektu poznałem trochę nowych pojęć dotyczących Machine Learningu. Za sukces można uznać to, że w niełatwym obecnie czasie udało się wraz z grupami studentów wykonać projekt i na działającej aplikacji przeprowadzić demo.”

Łukasz

student Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Było to dla mnie fajne doświadczenie życiowe – być mentorem studentów w projekcie, który jest po prostu ciekawy. Uczyłem się jak dzielić się wiedzą, jak słuchać oczekiwań studentów, jak szukać kompromisów w całym projekcie.”

Kacper

student Uniwersytetu Zielonogórskiego

Marcel, realizujący zagadnienie dla testerów, zdobył nie tylko wiedzę o konkretnym narzędziu, ale także docenił możliwość spojrzenia na projekt z punktu widzenia osoby zarządzającej:

„Jeszcze rok temu byłem po drugiej stronie projektu, co teraz dało mi pełen obraz jego przebiegu. Lepiej też poznałem rolę Project Managera, bo oprócz bycia doradcami od strony technicznej, byliśmy właśnie managerami dla swoich grup. Musiałem też powiększyć moją wiedzę z Kotlina, bo jedna z grup realizowała za jego pomocą projekt. Całe te dwa miesiące były naprawdę ciekawym doświadczeniem.”

Marcel Śpiączka

Senior Software Engineer

Pozytywnie współpracę ze studentami Biznesu Elektronicznego oceniają także Patrycja i Wiktor:

„Projekt ten wspominać będę długo i z szerokim uśmiechem, bo dzięki niemu poznałam grupę bardzo zdolnych studentów, którzy w niedalekiej przyszłości zasilą rynek pracy super zróżnicowanym podejściem i nietuzinkowymi zdolnościami.”

Patrycja Martynowicz

Product Owner

Jak podkreśla, umiejętności nabyte przez uczestników projektu, to ważne aspekty ich przyszłych zadań zawodowych. I chociaż niekoniecznie zarazili się pasją do projektowania i prowadzenia badań nad użytecznością aplikacji, poznali niezwykle ważny dla biznesu punkt widzenia:

„Pomimo że większość studentów po zakończeniu projektu nie widzi swojej przyszłości jako specjalista UX, to wydarzyło się coś o wiele ważniejszego. Studenci dostrzegli wartość płynącą z projektowania rozwiązań na podstawie badań prowadzonych na potencjalnych użytkownikach oraz analizy rynku, co jest jednym z najcenniejszych doświadczeń, jakich mogli zaznać jeszcze przed opuszczeniem murów uniwersytetu.”

Patrycja Martynowicz

Product Owner

Własną naukę z przebiegu projektów wydobył natomiast Wiktor. Jak twierdzi, zmieniły go one jako belfra, specjalistę oraz jako człowieka:

„Na pewno trzeba być bardzo otwartym. Często pomysły, które na początku wydawały się przeciętne, z czasem kiełkowały w najbardziej dopracowane projekty. Nie powinno się zatem dusić kreatywności w zarodku. Dodatkowo trzeba umiejętnie dobierać słowa i ich wagę. Czasem można wspomnieć o czymś «mimochodem», nie zastanawiając się, jak duży wpływ może mieć to na drugą stronę.”

Wiktor Janus

Talent Acquisition Specialist

A jeśli chodzi o projekty grupowe, to właśnie kreatywnością studenci wykazali się najbardziej, niejednokrotnie zadziwiając swoich mentorów świeżym podejściem i nietypowymi rozwiązaniami. Rezultaty projektu świetnie pokazują, że większa swoboda i wiążące się z nią większe zaufanie, potrafią wydobyć z ludzi naprawdę sporo. Doskonale podsumowała to Patrycja:

„Studenci UZ naprawdę zainspirowali nas i pokazali świat z innej perspektywy. Badania i projekty, które przeprowadzili i zaprezentowali, wniosły ogromną wartość dla przyszłych Metapackersowych projektów.”

Patrycja Martynowicz

Product Owner

Współpraca biznesu z nauką – krok ku lepszej edukacji

Doświadczenia, które zdobywamy dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz studentami, pokazują nam, że łączenie biznesu z nauką to ważny etap edukacji. Studentom pozwala zweryfikować wiedzę z praktyką, uczelni – urozmaicić proces nauczania, a nam – poznać potrzeby osób uczących się, które za chwilę trafią na rynek pracy.

Zręcznie podsumował to Wiktor, opiekun studentów Biznesu Elektronicznego:

„Myślę, że współpraca między biznesem a placówkami oświaty powinna stać się priorytetem, bez względu na to, czy mówimy o uniwersytetach i firmach IT, szkołach zawodowych i firmach produkcyjnych czy jakimkolwiek innym szczeblu edukacji i branży. Myślę, że wartości dla obu stron nie sposób tutaj w żaden sposób przecenić.”

Wiktor

opiekun studentów Biznesu Elektronicznego

Podziękowania

Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować:

Dr Inż. Annie Pławiak-Mownej oraz dr inż Małgorzacie Mazurkiewicz za koordynację działań w ramach projektów, wsparcie organizacyjne i merytoryczne dla studentów, za otwartość i umożliwienie nam współpracy z kolejnym już rocznikiem młodych ludzi.

Opiekunom projektów: Danusi, Patrycji, Łukaszowi, Kacprowi, Marcelowi i Wiktorowi, którzy wygospodarowali czas na dodatkową aktywność związaną z prowadzeniem projektów.

Wszystkim studentom za ich pracę, odnalezienie się w warunkach zdalnego prowadzenia projektu, który był dla nich jednym z wielu. Mamy nadzieję, że doświadczenie, które zdobyliście zaprocentuje w przyszłości, a dodatkowo pozwoli Wam odkryć Wasz potencjał i nowe, nieznane dotąd ścieżki rozwoju.

Inne aktualności