
Spotkania ze studentami UZ

W styczniu realizujemy cykl spotkań z młodymi ludźmi uczącymi się na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Przeczytaj, dlaczego zapraszamy studentów do naszej siedziby i co oni mogą z tych spotkań wynieść.
Branża przyszłości, czyli co?
Jak zauważa jeden z naszych Metapackersów, Darek, który na wizyty dla studentów przygotował jedną z prelekcji, e-commerce jest branżą bardzo perspektywiczną i niesamowicie rozwijającą się zarówno z punktu widzenia różnorodności usług kurierskich, ale także z punktu widzenia IT i technologii wykorzystywanych do wdrażania tych usług na platformie Metapack. Młodych ludzi, studiujących na tym kierunku, chcemy uświadomić o tej różnorodności i pokazać możliwe ścieżki kariery zawodowej, które są w tej chwili niemal nieograniczone.
Działamy w niełatwej, ale bardzo ciekawej branży, niełatwej do opisania w kilku zdaniach. Takie spotkania to olbrzymia okazja do tego, żeby podzielić się tym z osobami, które – być może – zasilą nasze szeregi kiedyś w przyszłości czy dzisiaj jako studenci.
Darek
Światowe technologie w Zielonej Górze
Spotkania ze studentami UZ to także okazja do zaprezentowania naszej firmy i przedstawienia jak duże wsparcie technologiczne oferujemy biznesowi oraz z jakich technologii przy tym korzystamy.
Chcemy przedstawić studentom profil naszej działalności tak, by aplikując tutaj mieli świadomość czym się zajmujemy, jak ważne jest to, co robimy, w jakiej branży się poruszamy.
Ela z działu implementacji
Chcemy pokazać młodym ludziom, że światowe technologie i rozwiązania są w zasięgu ich ręki – nie muszą wyjeżdżać do większych miast czy za granicę, żeby zdobyć naprawdę wysokie umiejętności.
Dla studentów na pewno dużą zachętą jest możliwość przekonania się, że na lokalnym rynku są firmy IT, które tworzą potężne systemy. Nie mały sklepik internetowy, ale ogromne back-endowe systemy wykorzystywane przez największych graczy handlu e-commerce na całym świecie. Ktoś, kto się interesuje technologiami, chce działać, programować używając tych największych technologii, tutaj ma okazję to robić.
Darek
Dla studentów przygotowaliśmy kilka wykładów prowadzonych przez Metapackersów. W ich ramach staraliśmy się kompleksowo, jednakże w przystępny sposób przybliżyć nasze miejsce w świecie biznesu e-commerce, kulturę organizacyjną opartą na wartościach takich jak komunikacja, współpraca, ciągły rozwój, technologie, które zapewniają nam przewagę na rynku oraz wtapy powstawania i utrzymania naszego produktu.
Dużo miejsca poświęciliśmy na omówienie technologii jaką wykorzystujemy w pracy na co dzień. Tą częścią warsztatów zajął się nasz inżynier, Łukasz:
Mówiłem o tym jakich technologii używamy, by oprogramowanie, które tutaj wytwarzamy, udostępniać klientom. O tym jak wykorzystujemy chmurę globalną, a także o tym, z czego jesteśmy dumni, czyli jak wygląda nasz monitoring, jakie mamy odnośnie niego wymagania oraz jaki ekosystem narzędzi wokół niego stworzyliśmy. Starałem się pokazać skalę tego, co tutaj robimy i jako referencję podać inne duże firmy, które znają i które też korzystają z podobnych rozwiązań. Są wśród nich Netflix, Facebook czy Google.
Łukasz
Ze spotkania do pracy?
Czy wśród studentów UZ szukamy również osób, które zasilą nasz zespół? Jak najbardziej. Dla uczących się młodych osób mamy różne możliwości: udział w naszej Summer Academy czy podjęcie stażu. Zdeterminowanym kandydatom do pracy możemy zaoferować też niepełny etat, dostosowany do planu zajęć na uczelni.
Umiejętności i doświadczenie są istotne. Jednak my najbardziej cenimy odpowiednie nastawienie sprowadzające się do pomysłowości, otwartości i chęci do bycia graczem zespołowym. Doskonale podsumowuje to Darek:
Trend rynkowy jest taki, że dzisiaj, kiedy przyjmuje się do firmy IT młode osoby i nie tylko, nie pyta się: „Ile znasz języków programowania?”. To jest mało istotne. Dzisiaj ważne jest podejście do pracy, do odpowiedzialności, podejście do pracy zespołowej. Znajomość języków ma drugorzędne znaczenie, bo języki możesz poznać w ciągu kilku miesięcy i to całkiem dobrze. Twardych umiejętności można się zawsze nauczyć, szczególnie w dobie różnych frameworków, których się aktualnie używa. Ważniejsze jest myślenie zespołowe w podejściu do pracy i to staramy się mocno zaakcentować rozmawiając z kandydatami.
Darek
Co zrobić, by do nas dołączyć? Wystarczy nam o tym powiedzieć:
Jeśli po takim spotkaniu ktoś wprost powie, że już na tę chwilę jest gotowy dołożyć ścieżkę zawodową do ścieżki nauki, to chętnie rozpatrzymy taką kandydaturę.
Wiktor z działu HR
Kolejne wizyty przed nami
Dla studentów, którzy nie mieli okazji się z nami spotkać, a chcieliby poznać nas bliżej, mamy dobrą wiadomość – wizyty studyjne będziemy realizować ponownie. Kolejne spotkania planujemy wzbogacić o nasze doświadczenia wyniesione z tych obecnych:
Wyciągamy wnioski, dostosowujemy formułę spotkań tak, by były coraz bardziej atrakcyjne i spełniały oczekiwania uczestników. Mamy coraz więcej pomysłów jak je realizować.
Wiktor
Jak oceniamy styczniowe spotkania?
Odniosłam wrażenie, że studenci słuchają z zainteresowaniem tego, co chcemy im powiedzieć. Dużo z tego, co powiedzieliśmy, było dla nich nowe i przez to bardzo interesujące.
Ela
Dla mnie dobrym prognostykiem na przyszłość jest to, że ludzi to zaciekawia. To, czym się zajmujemy i z jakich technologii korzystamy, bo właśnie te technologie pozwalają nam być liderem i głównym graczem jeśli chodzi o systemy typu delivery management na świecie.
A co o spotkaniach sądzą sami studenci?
Zapytaliśmy ich o to, jak znaleźli się w Metapacku, czego się dowiedzieli, a także jak planują rozwijać swoją ścieżkę zawodową:
Na spotkaniu w Metapack pojawiłem się, ponieważ taką możliwość przedstawił nam jeden z wykładowców. Stwierdziłem, że to całkiem ciekawy pomysł, żeby zobaczyć jak funkcjonuje firma z branży informatycznej. Planuję – jak już zdobędę tytuł inżyniera – rozpocząć działania w branży na pełen etat. Takie spotkania pozwalają zobaczyć faktycznie jak to wszystko wygląda w firmach, co jest przydatne i na czym powinienem się skupić.
Aleksander
III rok informatyki, UZ
Chcieliśmy zobaczyć jak firma funkcjonuje, jak wygląda w środku. Przed przyjściem tutaj wiedzieliśmy, że Metapack to firma informatyczna, ale nie wiedzieliśmy do końca, czym się zajmuje. Po tym spotkaniu wszystko się rozjaśniło, omówiliśmy już cały proces zamawiania, przed nami jeszcze proces bardziej technologiczny.
Marcin i Dominik
III rok informatyki, UZ
Dowiedzieliśmy się, czym firma się zajmuje, jak wygląda proces dostarczania przesyłek i gdzie Metapack ma swoje siedziby. Wcześniej wiedziałam tylko, że taka firma istnieje i że jest firmą stricte informatyczną. Zawodowo celuję w stanowiska związane z testowaniem oprogramowania i teraz wiem, że takie możliwości oferuje również Metapack. Jest ich dość sporo, więc zobaczymy jak to się potoczy dalej. Tym bardziej, że po studiach chciałabym zostać w Zielonej Górze.
Julia
III rok informatyki, UZ