Rozwój w czasach zarazy okiem analityka

W Metapack wspieramy naszych pracowników w rozwoju. Dajemy też dużą swobodę w wyborze jego kierunku oraz źródeł wiedzy. Te zasady świetnie się sprawdzają, nawet jeśli czasami wymaga to od nas pewnej elastyczności.

Bo co zrobić, kiedy kilkuosobowy zespół Analityków prosi o wolne od zadań na rzecz całodniowego webinaru? Nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć „tak”. Zobacz, czego nasz zespół nauczył się na konferencji „MapIT – Management, Analiza, Produkt” i jak można utrzymać dostęp do wiedzy nawet w warunkach Home Office.

Analitycy mają wymagania

Na co dzień do pracy projektowej wykorzystujemy, popularne w branży IT, metody „zwinne”. Pozwalają nam one pracować nad projektem w sposób elastyczny i ciągły. Wymaga to jednak pewnej samodyscypliny, a także stałego poszukiwania rozwiązań, które usprawnią i zoptymalizują nasze procesy. Kiedy więc Bartek, jeden z naszych analityków, trafił na informację o konferencji MapIT, szybko zmobilizował cały zespół do wspólnego udziału. Ważna była dla nich nie tylko tematyka poszczególnych wystąpień, ale także inne aspekty.

„Dotychczasowe bezpłatne webinaria, w których brałam udział, a które wyrosły jak grzyby po deszczu w okresie kwarantanny, dawały nieproporcjonalnie małą wiedzę w stosunku do sporej ilości marketingu, nakłaniającego uczestników do zapisów na kurs płatny. Miało się wrażenie, że tego typu webinary to nakręcanie maszynki sprzedażowej i trochę strata czasu.”

Marta

Oczekiwania Metapackersów były więc spore, a co przekonało ich do obejrzenia akurat tej konferencji? Przyjrzyjmy się samemu wydarzeniu MapIT.

Konferencja MapIT – Management, Analiza, Produkt

Konferencja odbyła się 15 maja br. i była darmowa dla wszystkich uczestników. Zarejestrowało się na nią aż 1200 osób z branży, a – według doniesień naszego zespołu – w szczytowym momencie prelegentów oglądało 800 uczestników.

Nic dziwnego, do udziału zachęcał program bogaty w wystąpienia dostosowane właśnie do oczekiwań osób związanych z analizą biznesową czy systemów, zarządzaniem projektami IT i produktem. W agendzie pojawiły się tematy związane z priorytetyzowaniem zadań, wyznaczaniem celów czy organizacją pracy Product Ownera. Nie zabrakło też bardziej chwytliwych tytułów. Jarosław Łojewski mówił o „porażkologii”, czyli o tym jak wyciągać naukę z niepowodzeń. Michał Bartyzel poruszył problem metod zwinnych i związanych z nimi pułapek.

Nauka w warunkach Home Office

O 9:00 rano nasi Metapackersi zasiedli więc do wspólnego oglądania. Ponieważ nie wróciliśmy jeszcze do biura, szkolenie odbywało się w warunkach online’owych. Jak przebiegała nauka w Home Office? Okazało się, że zespół świetnie się do tego przygotował.

„Na bieżąco wymienialiśmy się podglądami na naszym #system-analysts slack channel. Super, że nie brałam w tym udziału sama, a z resztą Analityków.”

Patrycja

Wspólne oglądanie, komentowanie bieżących informacji, wymiana doświadczeń pozwoliły Metapackersom poczuć się, jakby brali udział w wydarzeniu „na żywo”. Mogli także wspólnie analizować problemy i podejmować decyzje o tym, co z tej konferencji wdrożą w codziennej pracy. Rozmowy na kanale wykorzystali też do wymiany księgozbiorów.

„Okazało się, że niektóre pozycje książkowe, które były polecane, mamy we własnych księgozbiorach i planujemy się nimi wymieniać jak tylko to będzie możliwe.”

Kinga

Czy było warto?

Bo jak się okazało – webinar był bardzo wartościowy. Chociaż nie było to typowe szkolenie, Metapackersi wyciągnęli z niego garść informacji do zgłębienia oraz inspiracji do dalszej pracy.

„Webinar to przede wszystkim ciekawi i doświadczeni ludzie, którzy podzielili się z nami cennym doświadczeniem z zakresu swojej pracy w obszarze analizy IT, przedstawili swój punkt widzenia i podejście do pracy na różnych analitycznych płaszczyznach. Osobiście mam w planie zagłębić się w szczegóły i skorzystać z innych źródeł wiedzy, które prowadzący polecali, na przykład sięgnąć po książki i opracowania ich autorstwa.”

Malwina

Metapackersi docenili także organizację wydarzenia, a trzeba przyznać, że w obecnych warunkach jest to wyzwanie.

„Świetna organizacja, jak na darmową konferencję. Zaskoczył mnie nie tylko profesjonalizm w przygotowaniu technicznym, lecz przede wszystkim zastrzyk merytoryczny.”

Marta

Jak się okazało, konferencja MapIT nie tylko poszerzała i ukierunkowywała wiedzę Metapackersów. Dzięki niej niektórzy zwiększyli również pokłady współodczuwania:

„Jeszcze bardziej empatycznie podchodzę do Product Ownera po webinarze, ponieważ była mowa o trudnościach, które PO napotykają, przedstawionych w dość emocjonalny sposób.”

Patrycja

Wojtka zaintrygował zupełnie inny temat, mianowicie sam zawód Analityka. Jak się okazuje, wymagania wobec pracowników na tym stanowisku są zróżnicowane, a takie umiejętności jak programowanie czy kierunkowe wykształcenie mogą ustępować chociażby znajomości języka angielskiego. To nie jedyna ciekawostka na temat zawodu Analityka Systemów w Polsce.

„Jak się okazuje, rozbieżności w zadaniach Analityków i wymaganiach wobec nich ze strony zespołów, nie są rzeczą specyficzną dla naszej firmy. Wygląda na to, że zawód Analityka to wciąż trochę nierozpoznana kraina – przygoda, w której nigdy nie wiesz, co cię spotka. A co za tym idzie, bardzo ważne jest w nim dobre podejście i otwartość na świat, które mogą dać o wiele więcej niż znajomość teorii.”

Wojtek

Inspiracja do dalszych poszukiwań

Chociaż merytoryczna strona konferencji przypadła naszym Analitykom do gustu, wspólnie przyznali, że tematy poruszane na MapIT wymagają uzupełnienia we własnym zakresie.

„Na webinarze było poruszonych wiele różnych tematów w sposób zachęcający do odświeżania i pogłębiania wiedzy.”

Kinga

Pojawiły się też zagadnienia, które zaintrygowały naszych Metapackersów na tyle, żeby podjąć próby wdrożenia zmian w swojej codziennej pracy.

Wojtek zainteresował się, na przykład metodą 5Z, pomagającą wyciągać wnioski z porażek. Odbywa się ona według kolejnych etapów:

  1. Zidentyfikuj porażkę.
  2. Zrozum, z czego wynikła.
  3. Zaplanuj działania zapobiegawcze i naprawcze.
  4. Zrealizuj te działania.
  5. Zweryfikuj stosowanie i użyteczności działań.

Nie było to jednak jedyne zagadnienie, które zaintrygowało naszego Analityka.

„Zastosowanie metod ilościowych w kontekście Roadmapy Produktu – zakładałem, że metody ilościowe stosuje się na wyższych poziomach analizy. Teraz wydaje mi się to całkiem logiczne.”

Wojtek

Martę z kolei zainteresowało wystąpienie Eleny Zhukovej o tworzeniu OKR (Objectives & Key Results). Chociaż znała tę metodę, wykład dał Marcie sporo do myślenia i – jak sama podkreśla – chęci do działania. Czy planuje ją wdrożyć do codziennej pracy?

„Już się wdraża. Metoda OKR w mojej ocenie jest świetnym uzupełnieniem Product Roadmap, którą posługujemy się w Metapack. Operowanie celami, kluczowymi wynikami, jakie chcemy osiągnąć, daje skuteczność w rozłożeniu Roadmapy i całego Big Picture na czynniki pierwsze, buduje większą świadomość w całym zespole. Regularny ‘inspect’ i ‘adapt’ - zmiana, dopasowanie - daje Analitykowi możliwość udzielania strategicznego wsparcia dla Product Ownera, a to dobra droga do małżeństwa idealnego.”

Marta

Swoistą naukę z webinaru wyciągnęła dla siebie Patrycja.

„Była m.in. omawiana metoda, która ma skupić uwagę na wartości i celu, jaki musimy osiągnąć – w wirze pracy często cel projektu jest zapominany, ponieważ skupieni jesteśmy na super rzeczach, jakie w danym momencie robimy. A trzeba pamiętać o tym, po co te super rzeczy robimy. W przeciwnym wypadku łatwo puścić wodze fantazji i zrobić za dużo super rzeczy lub zrobić super rzeczy, które nie dają oczekiwanej wartości.”

Patrycja

Podobne wnioski pozwalają nam wierzyć, że konferencje online i webinary, które nie są szkoleniem, a bywają głównie inspiracją czy ukierunkowaniem dla Metapackersów, mają sens. Cieszy nas szczególnie samo przygotowanie zespołu do wydarzenia i podejście do zdobytej wiedzy, które z pewnością zaprocentuje w ich rozwoju oraz w pracy całej naszej firmy.

Na takie inicjatywy zawsze dajemy zielone światło!

Inne aktualności