Nie parzymy kawy, czyli co robią praktykanci w Metapack

Praktyki zawodowe to świetna okazja, by skonfrontować wiedzę z doświadczeniem, ale również weryfikować wyobrażenia o przyszłej pracy z rzeczywistością. Dla młodych ambitnych osób nasze drzwi zawsze stoją otworem i tak jak oni od nas – my również się od nich uczymy.

Praktyki w IT – potrzebne czy nie?

Nie jesteśmy w stanie zliczyć, ilu praktykantów gościliśmy w naszej siedzibie oraz na internetowych łączach. Wiemy natomiast jedno – każde takie spotkanie jest dla nas doskonałą okazją, by lepiej poznać osoby, które niebawem staną się częścią rynku pracy. Otrzymujemy lepsze wyobrażenie o ich umiejętnościach, obszarach kształcenia, ale także o ich oczekiwaniach związanych z przyszłą pracą zawodową i rozwojem kariery. Współpraca ośrodków naukowych z biznesem jest pod tym względem szczególnie cenna.

Co możemy zaoferować praktykantom?

  • Wiedzę i umiejętności. Nie wykorzystujemy obecności studentów do parzenia kawy czy porządkowania dokumentów w szafach. Przeciwnie, każdy praktykant może liczyć na rzetelną opiekę i wsparcie, a przede wszystkim – na realizację prawdziwych zadań, związanych z działalnością Metapack.
  • Różne obszary kształcenia. W naszej firmie działają analitycy, testerzy, developerzy, dział customer support, HR. Oznacza to, że możemy zaoferować praktyczne zdobywanie wiedzy w kilku biznesowych obszarach.
  • Szansę na zatrudnienie. Nie ukrywamy, że jeśli praktykant wykaże się szczególnym zaangażowaniem, pamiętamy o nim w trakcie rekrutacji. Krótka współpraca może więc przerodzić się w długotrwałą relację zawodową, nawet jeszcze przez ukończeniem uniwersytetu.

Studenci w rękach studentów

W Metapack zawsze stawialiśmy umiejętności i zaangażowanie ponad doświadczenie mierzone latami. Dlatego może cię zdziwić, że zdarzają się przypadki, gdy praktykantów przysposabiają do zawodu… zatrudnieni w Metapack studenci. Dla nas to całkowicie normalne. Co więcej, doceniamy płynące z tego korzyści.

Między praktykantami a ich opiekunami panuje wtedy mniej formalna relacja. Znika między nimi przepaść, związana z doświadczeniem czy wypracowanymi formami pracy. Ponadto, Metapackersi zyskują niepowtarzalną możliwość na uporządkowanie własnej wiedzy i otwierają się na nowe doświadczenia – w końcu jak mawiał Seneka: „Ucząc innych, sami się uczymy”. A właśnie uczenie siebie nawzajem to nieodłączny element naszej codziennej pracy.

Praktyki w Metapack… w praktyce

By lepiej to zobrazować, posłużymy się przykładem. Poznaj naszych bohaterów, Emila i Pawła, którzy właśnie w tej chwili rozwijają z nami swoje umiejętności.

Emil trafił do nas w ostatnich tygodniach wakacji. Zdecydował się skontaktować z Wiktorem, naszym specjalistą od HR, mimo że nie był do końca pewien, czy Metapack poszukuje praktykantów. Miejsce dla Emila znalazło się jednak bardzo szybko w wymagającym dziale Customer Support. Co więcej, od razu kiedy rozpoczął praktyki, otrzymał stanowisko Junior Customer Support Officer i trafił na pierwszą linię kontaktu z klientem.

Jakie są jego obowiązki i jakie umiejętności rozwija? Oto co odpowiedział:

Moje zadania to, między innymi, kontakt z klientem, szacowanie ważności problemu, który klient zgłasza, przekazywanie problemów do odpowiednich zespołów. Najłatwiej na pytanie o to, co robię, byłoby mi odpowiedzieć, że próbuję ogarnąć, co się tutaj dzieje (śmiech). Jest to doświadczenie głównie związane z pracą w zespole, komunikacją z zespołem oraz klientem. Niebawem dojdzie do tego też doświadczenie techniczne, czyli stricte związane z systemem, który Metapack oferuje swoim klientom.”

Co jest dla Emila największym wyzwaniem w tej chwili?

„Na pewno realizowanie praktyk w trybie zdalnym. Mogę, co prawda, przyjść do biura, ale jest ono w tej chwili puste. Łatwiej o coś zapytać lub wytłumaczyć siedząc z tą osobą w jednym pomieszczeniu.”

Paweł, nasz drugi praktykant, wybrał Metapack dzięki udziałowi w projekcie, który nasza firma realizuje przy współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Jak przyznał:

„Spodobało mi się podejście, zaangażowanie i atmosfera, jaką wprowadzali przedstawiciele firmy.”

Paweł zasilił zupełnie inny dział, bo na czas praktyk wykonywał zadania związane z analityką. Jak mijają mu dni z Metapack?

„Głównie bawię się danymi, eksportuję, porównuję, analizuję, transformuję, wizualizuję i na tej podstawie tworzę raporty. Zapoznaję się z takimi technologiami, jak MS Excel, Power BI, Jira, ale też poprawiam swoją zdolność analitycznego myślenia.”

Podczas praktyk Paweł ma szansę wykorzystać zdobyte już na uczelni umiejętności. Jak przyznaje, w Metapack pomaga mu wiedza z Excela, Power Querry, tworzenia tabel przestawnych. Przydatna okazała się też znajomość SQL, by łatwiej opanować JQL.

Z jakimi wyzwaniami Paweł mierzy się podczas praktyk?

„Najtrudniej zapamiętać, gdzie można znaleźć konkretne dane, co z kolei budzi inne wątpliwości, na przykład, w jakim formacie je wyeksportować.”

Nic dziwnego, danych przetwarzamy codziennie bardzo dużo. Opanowanie umiejętności posługiwania się nimi to jedna z najbardziej przyszłościowych umiejętności w świecie IT i nie tylko.

Praktyki okiem Metapackersów

O wrażenia z praktyk zapytaliśmy oczywiście również opiekunów Emila i Pawła. Pierwszy z nich uczy się pod okiem Bartka, który bardzo wysoko ocenia umiejętności swojego podopiecznego. Jakie stawia mu zadania? Na pewno z ust Bartka zabrzmią dużo bardziej technicznie:

„Na First Line Emil wykonuje praktycznie wszystkie obowiązki, związane z tym stanowiskiem. Obsługuje skrzynię supportową, requestuje nowe Number Range, zakłada case’y oraz ich triage. Zajmuje się też pierwszą analizą ticketów i alertów przychodzących na Support.”

Wiemy, że takie szerokie spektrum zadań jest możliwe do wykonania dzięki solidnemu przygotowaniu na uczelni. Od lat współpracujemy z Uniwersytetem Zielonogórskim i jako biznesowy partner świata nauki ciągle dążymy do pogłębiania relacji z uczelnią. Zadaliśmy więc Bartkowi niełatwe pytanie o to, jakie obszaru nauczania warto byłoby rozszerzyć, by ułatwić młodym ludziom zawodowy start:

„Na pewno ważne jest prowadzenie zajęć stricte powiązanych z relacjami w świecie IT. Na przykład, wykonanie jakiegoś zadania dla klienta w ramach projektu albo nawet cały przedmiot, który nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie mógłby pokazać, jak wygląda praca w dziale Supportu firmy IT.”

Opiekunem Pawła został Remigiusz, który przyznał, że po raz pierwszy ma okazję sprawdzić się jako mentor. Jak twierdzi, inteligencja Pawła bardzo pomaga, a proces uczenia przebiega sprawnie i szybko. Jakie wyzwania przygotował dla Pawła?

„Są to głównie zadania związane z aktualizacją danych, znajdujących się w plikach excelowych, a także proste analizy danych z wykorzystaniem zarówno Excela, jak i Power Querry czy Power BI. Paweł pomaga również w codziennych aktualizacjach systemu Jira oraz CRM-ów używanych przez firmę.”

O jakie elementy Remigiusz wzbogaciłby program nauczania? Jako absolwent kierunku, na którym uczy się Paweł, Remigiusz ma bardzo sprecyzowane zdanie na ten temat. Podobnie jak Bartek wprowadziłby więcej zajęć praktycznych, a także spotkań z ludźmi, którzy na co dzień tworzą lub współtworzą biznesy.

Inne aktualności