Microsoft Visual Studio 2017 vs. Jetbrains Rider

Visual Studio w kolejnych wersjach używałem przez 10 lat. Nigdy nie miałem z tym środowiskiem większych problemów. Miało swoje wady i zalety, jednak pomimo paru niedogodności, uważam iż przez tyle lat spełniało swoje zadanie.

Autor:

 

 

 

 

 

 

 

Łukasz, Team Leader

Praca w tym IDE stała się jeszcze przyjemniejsza, gdy zakupiliśmy JetBrainsowego ReSharpera. Życie stało się łatwiejsze i przyjemniejsze, natomiast refactor codu znacznie mniej czasochłonny. Wraz z nową licencją JetBrains zaoferował nam Ridera – jego własne IDE w bardzo dobrej cenie. W Internecie można znaleźć sporo artykułów opisujących, dlaczego Rider jest lepszy niż VS. W związku z tym również i ja, postanowiłem sprawdzić, czy przejście na Ridera byłoby dla nas bezbolesne, bo opłacalne na pewno jest.

Rider vs. VS

Zastanawiałem się chociażby, ile czasu zajmie mi przyzwyczajenie się do nowego wyglądu i czy pojawią się problemy, np. ze zbudowaniem solucji i uruchomieniem unit testów.

Zaczynając od instalacji, jest ona znacznie szybsza i mniej obciążająca niż w przypadku VS. Konfiguracja wyglądu jest bardzo podobna do tej w VS. Miłe zaskoczenie czekało mnie przy otwieraniu nowej solucji. Niezależnie, czy otwieramy ją z poziomu menu czy klikając na nią, Rider zawsze pyta, czy otworzyć solucję w nowym oknie czy w istniejącym.

Rider uruchamia się nieco szybciej niż VS. Testy na jednej z moich solucji pokazały, że VS uruchomił się w 15 sekund, a Rider potrzebował tylko 8 sekund. Przy otwarciu większej ilości solucji Rider działa zdecydowanie płynniej, pomimo, że mój test wykazał większe zużycie pamięci RAM przez Ridera.

Kompilacja przebiegła bez problemu, nugety zostały prawidłowo pobrane, a wszystkie testy automatyczne uruchomione prawidłowo.
Szybko odnalazłem się w nowych podstawowych skrótach. Nawigacja jest bardzo intuicyjna, wszystko znalazłem pierwszego dnia lub w kilku kolejnych, bez szukania w Internecie czy pytania kolegów, którzy już z Riderem dotychczas pracowali.

Największym pozytywnym zaskoczeniem jest wyszukiwanie z automatycznym podglądem. Dzięki tej funkcjonalności możemy nie tylko znaleźć, gdzie w kodzie występuje szukana fraza, ale i jak jest umieszczona w kodzie wraz z otaczającymi ją liniami kodu.

Nie ma róży bez kolców

Oczywiście Rider nie jest bez wad. Po kilku dniach znaleźliśmy błąd w aktualizacji referencji do serwisów. Dla części osób uciążliwe jest kilka braków. Rider nie ma tzw. okna bezpośredniego (ang: „Immediate window”) przy debugowaniu, jak i etykiet danych (ang. „Data tips”). Najbardziej dokuczliwy wydaje się jednak brak edytora do plików resx. Nad tym ostatnim Rider pracuje, jednak przez 4 lata nie dostało to właściwego priorytetu.

Podsumowując, pomimo kilku wad po 10 latach pracy z VS zdecydowałem się na przejście na Ridera. Wielu moich kolegów również zaczęło go testować. Może spróbujesz i Ty?

Na koniec kilka faktów o Riderze:

  • wspiera większość projektów .NET, .NET Core,
  • jest multiplatformowy – działa z Windows, macOS i Linux,
  • posiada wbudowany Resharper,
  • wspiera unit testy NUnit i xUnit.net,
  • wspierane przez niego systemy kontroli wersji to: Git, Subversion, Mercurial, Perforce i TFS,
  • ma wbudowany dekompilator,
  • można go rozszerzyć o dużą ilość pluginów.

Linki:

Rider vs Visual Studio

Visual Studio or Rider? Comparing the old and the new

Going from Visual Studio to Rider

Alternatywa Dla Visual Studio? Rider Od JetBrains

JetBrains Rider vs Visual Studio (with and without ReSharper)

 

Inne aktualności