Każdy obszar życia wymaga posiadania celu. Rozmowa z Alicją, Software Engineer w AUCTANE

Każdy obszar naszego życia, zawodowy czy prywatny, wymaga posiadania celu. Rozmowa z Alicją, Software Engineer w AUCTANE

Alicja dzieli swoją codzienność na dwie pasje – do programowania i jazdy konnej. Ułatwiamy jej rozwijanie każdej z nich, zapewniając odpowiednie narzędzia do pracy i wsparcie w ramach AUCTANE Active.
Jak to się odbywa? Przeczytaj rozmowę z Alicją i sprawdź.

Alicjo, opowiedz nam, skąd wzięłaś się w AUCTANE. Jaka jest historia Twojej kariery?

Moja przygoda z firmą jeszcze pod szyldem MetaPack rozpoczęła się 6 lat temu. Studiując na wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim zdecydowałam, że praktyki zrealizuję w ramach Summer Academy, które organizowane było właśnie przez MetaPack. Po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej firma przyjęła mnie jako jedną z kilku osób. Mając obawy jako początkujący programista nie byłam przekonana, czy poradzę sobie ze wszystkimi wyzwaniami stawianymi na zajęciach, jednak przez cały czas trwania akademii otrzymałam wiele wsparcia teoretycznego i praktycznego ze strony prowadzących oraz grupy.

Był to dobry wybór, który zapoczątkował moją przygodę pracy jako programistki. W tamtym czasie poznałam wielu specjalistów z branży IT, co jest bardzo ważne przy stawianiu pierwszych kroków w pracy w zawodzie. Po ukończeniu akademii otrzymałam propozycję pracy na dogodnych warunkach, dzięki którym byłam w stanie kontynuować studia w trybie dziennym. Wraz z ukończeniem studiów przeszłam na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzinowym.

Dołączyłaś więc do nas jako programistka. Jak obecnie nazywa się Twoje stanowisko i co należy do Twoich zadań?

Aktualnie pracuję na stanowisku Software Engineer w jednym z zespołów zajmujących się integracjami kurierskimi. Do moich głównych obowiązków należy realizacja zadań, które definiowane są przez naszych analityków biznesowych na podstawie wymagań klientów oraz kurierów. Do takich zadań możemy zaliczyć między innymi dodawanie nowych funkcjonalności do istniejących modułów, tworzenie modułów od podstaw, czy integrowanie modułów pomiędzy platformami. Zdarzają się również błędy zgłaszane przez naszych klientów, które wymagają analizy oraz odpowiedniego obsłużenia. Dodatkowo weryfikuję poprawność oprogramowania wytworzonego przez innych programistów z naszego zespołu, tworząc przy tym testy automatyczne. W firmie praktykujemy realizację celów kwartalnych, gdzie sami wybieramy w jakim obszarze chcielibyśmy się wykazać i rozwinąć.

Pracujesz z nami od 2016 roku, czyli już ponad 6 lat. Jak zmieniła się firma w tym czasie i jak oceniasz te zmiany?

Powiem szczerze, że na przestrzeni lat widać jak firma się zmienia. Kiedy wspominam czas związany z początkiem mojej pracy w tym miejscu, to widzę różnice względem tego co jest dzisiaj. Widać je w wielu obszarach – począwszy od liczby zatrudnionych osób, przez sposób rekrutowania i wdrażania nowych pracowników, aż po platformy i narzędzia, z którymi pracujemy. Sam fakt, że firma stała się częścią większej grupy AUCTANE wiąże się ze zmianami. My, jako ludzie, nie przepadamy za zmianami, jednak jest to aspekt mocno związany z rozwojem.

Przeczytaj również: HR czy bieganie – co daje więcej endorfin? Rozmowa z Kasią, HR Managerem w AUCTANE

To prawda, a jak wiadomo rozwój jest w AUCTANE sprawą bardzo istotną. Czy oprócz niego są elementy, które szczególnie lubisz w swojej pracy?

Zdecydowanie lubię atmosferę, jaką tworzą ludzie. Jest to coś, co napędza do działania. Otoczenie ma bardzo duży wpływ na to, jak czujemy się w miejscu pracy, a tutaj jest bardzo swobodnie i przyjaźnie. Cenię współpracę z członkami mojego zespołu. Myślę, że razem tworzymy zgraną paczkę zawodowo, ale również po godzinach pracy.

To bardzo cenne mieć wspierający zespół, z którym łatwiej podjąć się wszelkich wyzwań. A skoro o nich mowa, powiedz nam, jakie są największe wyzwania w pracy programisty?

Myślę, że do największych wyzwań programisty, szczególnie w naszej firmie, można zaliczyć umiejętność radzenia sobie z pracą przy wielu platformach jednocześnie, gdzie należy wiedzieć jak działają poszczególne elementy, jak powinno się je dobrze ze sobą połączyć oraz jak analizować potencjalne błędy, które mogą wystąpić na każdym z etapów.

To duże wyzwanie, ale pewnie też spora duma, kiedy kolejne zadanie zostaje zakończone? Co daje Ci największą satysfakcję w Twojej pracy?

Z pewnością najwięcej satysfakcji daje mi świadomość, że produkty wytwarzane przez nas są wykorzystywane produkcyjnie przez naszych klientów. Zawsze kiedy zamawiam coś przez Internet, zerkam na etykietę na przesyłce, czy nie widnieje na niej logo firmy, sprawdzam czy etykieta wyszła spod naszych rąk 😊 Lubię również ten moment, kiedy komuś tłumaczę, czym się zajmujemy i osoba uświadamia sobie, że korzysta z tego prawie na co dzień.

Z tego, co mówisz wynika, że praca zawodowa jest dla Ciebie ważna i sprawia Ci dużo radości. Ale wiemy, że programowanie to nie jedyna pasja w Twoim życiu. Po godzinach jeździsz konno – skąd wzięło się zamiłowanie do tej aktywności?

Konie od zawsze były bliskie mojemu sercu. Nie pamiętam, żeby ktoś zaszczepił we mnie miłość do tych cudownych zwierząt. Kiedyś w moim domu rodzinnym były konie zimnokrwiste wykorzystywane do pracy na roli, ale wtedy jeszcze nie było mnie na świecie 😊 Od dziecka zachwycało mnie piękno, siła i możliwość pracy z końmi. Życie tak się potoczyło, że większy kontakt poza ich obserwowaniem miałam dopiero w okresie liceum. Wtedy odbywały się moje pierwsze lekcje jazdy.

Wyglądało to różnie, ponieważ spotykałam różnych instruktorów i dosiadałam różnych koni, ale z pewnością każde z nich nauczyło mnie czegoś innego, co dzisiaj wykorzystuję w większym lub mniejszym stopniu w pracy z moim koniem. Taaak, po wielu latach przyszedł moment na zakup własnego konia. Było to ponad rok temu, jednak Tarczę (bo tak nazywa się klacz) znam nieco dłużej ze stajni, w której miałam lekcje WF-u na studiach. Dziś nie wyobrażam sobie, żebym nie mogła pracować z końmi.

Każdy obszar naszego życia, zawodowy czy prywatny, wymaga posiadania celu. Rozmowa z Alicją, Software Engineer w AUCTANE Każdy obszar naszego życia, zawodowy czy prywatny, wymaga posiadania celu. Rozmowa z Alicją, Software Engineer w AUCTANE

Co daje Ci jazda konno? Czy skutecznie pomaga pozbyć się zawodowych stresów?

Zdecydowanie pomaga pozbyć się stresów, nie tylko zawodowych. Konie są zwierzętami, przy których wyciszenie i opanowanie jest wręcz wskazane. Konie wyczuwają nasze emocje. To, jak koń reaguje, jest odzwierciedleniem tego, co my w danym momencie czujemy. Dlatego na trening nie można przyjść z bagażem sytuacji, które wydarzyły się w ciągu dnia.

Sam ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na rozładowanie napięć. Jazda konna jest dla mnie za każdym razem swego rodzaju wyzwaniem. Żeby sam trening miał sens, muszę przygotować siebie i Tarczę – zaplanować, co będziemy robić, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać oraz jakiego sprzętu będziemy używać. Jazda konna sama w sobie jest piękna, ale tylko wtedy, kiedy w pełni współpracujemy z koniem. To niezwykłe, że tak duże zwierzę, ważące ponad pół tony, potrafi zaufać człowiekowi i razem z nim współgrać.

Realizując swoją pasję, korzystasz z programu AUCTANE Active? W jaki sposób firma wspiera Twoje hobby?

Do programu AUCTANE Active dołączyłam w tym roku. Jest to program, dzięki któremu możemy rozwijać swoje pasje. W moim przypadku firma wspiera mnie finansowo i dzięki temu mogę pozwolić sobie na wymianę sprzętu (zarówno dla mnie, jak i konia), który z czasem zwyczajnie w świecie się zużywa, a jest naprawdę ważny przy pracy z końmi. Bezpieczeństwo i komfort są kluczowe przy uprawianiu tego rodzaju sportu.

W AUCTANE wyznaczamy sobie cele kwartalne, czy z jazdą konną jest podobnie? Masz cele, do których dążysz?

Oczywiście, uważam, że w każdym obszarze naszego życia powinien być zalążek celu, do którego chcemy dążyć. W przypadku jazdy konnej, czy pracy z końmi, nie ustalam określonego czasu ich realizacji, ponieważ wszystko zależy od intensywności treningów, czy szybkości uczenia się. W wielu przypadkach potrzeba czasu, aby wypracować coś naprawdę wartościowego. Jednym z ostatnich celów, które sobie obrałam, było uzyskanie tytułu Instruktora Rekreacji Ruchowej Jazda Konna i udało się go osiągnąć na początku roku. W tym momencie dążę do poprawy sprawności fizycznej swojej i Tarczy, aby nasza praca była przyjemna i owocowała w późniejszym czasie.

Każdy obszar naszego życia, zawodowy czy prywatny, wymaga posiadania celu. Rozmowa z Alicją, Software Engineer w AUCTANE

Bierzesz udział w zorganizowanych imprezach, wyścigach konnych?

Kiedyś, jak jeszcze jeździłam w stajni w Raculce, organizowane były zawody towarzyskie w ramach zabawy i wtedy brałam udział konkursie ujeżdżeniowym i skokach – to były moje jedyne zawody. Pamiętam, że to były moje początki nauki dobrej jazdy i konkurs ujeżdżeniowy pokonałam na tak zwaną „złą nogę”, co uznaje się za błąd (wtedy miałam jeszcze spory problem, żeby anglezując jechać na dobrą nogę, to znaczy siadać w siodło w momencie, kiedy wewnętrzna zadnia noga konia dotyka ziemi) 😊

Generalnie nie biorę udziału w zawodach jako uczestnik, ale bardzo często pojawiam się jako widz. Uczestniczę w różnego rodzaju imprezach związanych z pracą z końmi, w zawodach ujeżdżeniowych czy skokowych organizowanych w Zielonej Górze oraz innych miejscowościach w Polsce. Moim małym marzeniem jest zobaczyć na żywo podczas Cavaliady konkurs potęgi skoku 😊

Na koniec, co poradziłabyś osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą konną lub zastanawiają się, czy w ogóle zacząć? Co powinni wiedzieć o tej formie aktywności?

Myślę, że każdy, kto chciałby rozpocząć przygodę w siodle, może to zrobić. Jednak przede wszystkim osoba, która chce nauczyć się jeździć konno, nie może czuć strachu. To jest pierwszy krok, który trzeba przebrnąć, aby bezpiecznie rozpocząć naukę. Na początku jeździec przygotowuje się pod kątem utrzymania równowagi, balansu oraz wyczucia rytmu na grzbiecie konia. Potem dochodzą elementy prawidłowego dosiadu, prowadzenia konia, zmiany tempa, czy przejścia pomiędzy chodami.

Dobrze jeżeli uczeń jest sprawny fizycznie, ale to nie jest warunek konieczny, aby móc doświadczyć jazdy konnej, ponieważ zwierzęta te idealnie sprawdzają się w zajęciach z hipoterapii. Praca z koniem wymaga pewnego rodzaju wyczucia, doświadczenia nabytego przez praktykę, ale przede wszystkim chęci, ponieważ oprócz samej jazdy przed każdym treningiem należy konia przygotować czyszcząc go i siodłając, a po pracy rozsiodłać, wyczyścić i niekiedy umyć. Sport ten jest wymagający jednak warto go uprawiać ze względu na jego piękno.

Te słowa na pewno niejedną osobę zachęcą do podjęcia wyzwania. Alicjo, dziękujemy za rozmowę i życzymy Ci, by obie Twoje pasje przynosiły Ci jak najwięcej satysfakcji oraz radości.

Inne aktualności