Dobry Team Leader musi mieć wiedzę. Rozmowa z Grzegorzem z zespołu Customer Implementation

Dobry Team Leader musi mieć wiedzę. Rozmowa z Grzegorzem z zespołu Customer Implementation

Od wdrożeniowca do lidera. Poznaj historię Grześka, który w krótkim czasie wspiął się po drabinie kariery w AUCTANE. Co dała mu zmiana stanowisk i z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie? Zapraszamy do lektury.

Powiedz na początek, czym się zajmuje dział Customer Implementation.

Customer Implementation to dział wdrożeniowców. Zajmujemy się głównie wdrażaniem u klienta rozwiązań, które tworzymy w AUCTANE. Precyzyjniej mówiąc, integrujemy moduły kurierskie tak, aby klient mógł z nich korzystać. Nasza praca to przede wszystkim współpraca z klientem oraz z kurierami.

Jesteście samodzielnym działem czy współpracujecie też z innymi zespołami w firmie?

W tej pracy liczy się współpraca międzydziałowa – bez tego, sami, nic byśmy nie wskórali. Na porządku dziennym pracujemy z Solution Architectami, zbierającymi wymagania od klienta i projektującymi rozwiązania, które ostatecznie my implementujemy. Blisko współpracujemy z Project Managerami, wspierającymi nas w kontakcie z kluczowymi klientami, ustalającymi zakres projektu, przez co my możemy skupić się na implementacji ustalonych wymagań. Pośrednio pracujemy również z Developmentem, bo to właśnie oni przygotowują różne rozwiązania na naszej platformie wraz z modułami kurierskimi, których wymagania, w porozumieniu z kurierami, są opracowywane przez dział Requirement Analyst. Warto również wspomnieć o Supporcie, który wspiera naszych klientów w razie jakichkolwiek problemów.

Każdy dział jest więc elementem układanki, bez którego nie moglibyśmy efektywnie wypełniać swoich obowiązków.

Przeczytaj również: Carriers Team w AUCTANE – czym się zajmuje i co musi umieć?

Jesteś jednym z liderów tego działu, więc odpowiadasz również za jego pracę. Co jest dla Was największym wyzwaniem jako zespołu z Twojego punktu widzenia?

Praca z klientem, zdecydowanie. To bywa wyzwaniem, ponieważ są różni klienci, bardziej i mniej impulsywni. Nieraz trudniej złapać kontakt, innym razem łatwiej. Klienci pochodzą z różnych krajów, więc mają różną kulturę pracy i różne podejście, a do tego wszystkiego dochodzi bariera językowa. Obsługa klienta jest więc zadaniem pełnym wyzwań.

To stresująca praca?

Praca z klientem na pewno nie należy do mało stresujących. Zazwyczaj pracujemy pod presją czasu, z tego względu, iż mamy ustalone timeline’y oraz deadline’y, którym należy sprostać. Niekiedy nie jest to łatwe, gdyż sporo zadań dzieje się równolegle i nie zawsze wszystko odbywa się bezproblemowo. Fakt, że jakikolwiek błąd na produkcji może spowodować, że zatrzyma się realizacja dziesiątek tysięcy paczek, generując milionowe straty dla klienta, nie napawa optymizmem.

Musimy więc pilnować, aby wszystkie wdrożenia były obarczone jak najmniejszą liczbą błędów. Wszelkie integracje staramy się pokryć dokładnymi testami, aby wykryć każdy możliwy szczegół. W tym aspekcie podchodzimy bardzo poważnie do tego, by zrealizować wymagania jak najlepiej. Dla nas klient zawsze jest na pierwszym miejscu, w związku z czym, robimy wszystko, aby sprostać jego wymaganiom i zwiększać jego zadowolenie na każdym kroku.

Pracujesz w AUCTANE od 5 lat. Opowiedz, jak przebiegała ścieżka Twojej kariery.

Od samego początku związany jestem z działem Customer Implementation. Swoją przygodę zacząłem jako Customer Implementation Analyst, gdzie zajmowałem się wdrażaniem rozwiązań dla klientów. Po kilku miesiącach awansowałem na pozycję Test Leadera, gdzie oprócz wdrożeń byłem również odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju projektowanie i implementowanie testów. Po roku awansowałem i zostałem Team Leaderem. Obecnie, od około trzech lat, zarządzam zespołem, który jest odpowiedzialny za współpracę z kluczowym klientem firmy. Koordynuję nim, aby współpraca była bezproblemowa i owocna, a zarazem staram się, aby osoby z zespołu czuły satysfakcję i zadowolenie z wykonywanej pracy.

Przeczytaj również: Analitycy stoją na pierwszej linii frontu. Historia Macieja

W ciągu zaledwie 5 lat miałeś możliwość sprawdzenia się na różnych stanowiskach i przy różnych obowiązkach. Jakie wnioski wyciągnąłeś po tych doświadczeniach? Co jest dla Ciebie istotne obecnie na stanowisku Team Leadera?

Jedną z najważniejszych kwestii jest umiejętność pracy z ludźmi. Każda osoba jest inna, każda osoba ma inne potrzeby. Zadaniem lidera jest nie tylko poznanie wszystkich osób i zbudowanie dobrej atmosfery w zespole, ale również dbanie o każdą z tych osób z osobna. Niezwykle ważna jest umiejętność słuchania, poznawania potrzeb osób oraz motywowania i wspierania. Każdy chce się rozwijać i zadaniem lidera jest otwarcie do tego drogi. Oprócz umiejętności pracy z ludźmi, ważne jest, żeby osoba będąca na stanowisku liderskim, miała praktyczną i techniczną wiedzę o tym, czym zajmuje się zespół i na czym polegają poszczególne zadania. Mając tę wiedzę, o wiele łatwiej jest zarządzać pracą zespołu.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że miałem możliwość przejścia tej ścieżki od samego początku i stopniowego pięcia się w górę. Myślę, że dzięki temu jestem w stanie bardziej profesjonalnie podchodzić do swoich obowiązków i do lepszego koordynowania pracą w zespole.

Praca na stanowisku Team Leadera na pewno jest pełna niespodzianek. Powoduje to coraz większe zdobywanie doświadczenia, które oprócz umiejętności technicznych, rozwija także umiejętności miękkie. Bez wątpienia, na tym stanowisku nie ma nudy. Nowe doświadczenia sprawiają niezwykłą frajdę, dzięki czemu, po trzech latach pracy jako Team Leader, nadal uczę się i rozwijam 😉.

Świetnie. Dziękujemy za rozmowę.

Inne aktualności