100% pracy nad własnym produktem

Jak na obecnym rynku nowoczesnych firm IT osiąga się wysoki poziom dwóch nadrzędnych wskaźników: satysfakcji z pracy zespołów oraz lojalności swoich klientów (ang. NPS)?
Jeśli zapytasz w Metapack to usłyszysz, że jednym z głównych impulsów, który to umożliwia jest: projektowanie, rozwój, wdrażanie i wsparcie własnych produktów udostępnianych w środowisku chmurowym w modelu SaaS (Software as a Service) dla znaczących w świecie e-commerce platform sprzedażowych oraz największych topowych marek oferujących sprzedaż online.

Lata pracy i przede wszystkim lata aktywnego słuchania pozwoliły Metapack osiągnąć ten wysoki poziom satysfakcji. Niewątpliwie sprawia nam to wszystkim olbrzymią radość, jak bardzo nasi obecni oraz nowi klienci doceniają wartość, jaką dają ich biznesom produkty dostarczane przez Metapack. Czymś, co nas jeszcze bardziej motywuje jest naturalna potrzeba utrzymania tych dwóch indykatorów na bardzo wysokim poziomie 🙂

Dlaczego świat e-commerce potrzebuje produktów Metapack i jaka jest ich rola w wypełnianiu naszej misji?

Naszą misją jako firmy technologicznej jest łączenie świata sprzedających online z kupującymi poprzez integrację z usługami operatorów logistycznych dostarczających zamówienia do kupujących na całym świecie. Oprogramowanie Metapack i oparte na nim usługi scalają sklepy internetowe, kurierów oraz kupujących, by cały proces składania i realizacji zamówień lub ich zwrot był możliwie komfortowy, bezproblemowy i szybki.

Dynamiczny rozwój sprzedaży internetowej w ostatnich latach całkowicie przeobraził model przed- i posprzedażowego zarządzania procesem zamówienia. Sklepy internetowe zaczęły konkurować na rynku także w zakresie obsługi zamówień, tzn. dostępnych opcji wysyłki z punktu widzenia czasu i miejsca dostarczenia, posprzedażowego wsparcia kupujących (ang. WISMO), czy szybkiego i prostego procesu zwrotów. Ta ewolucja w kulturze zakupów online otworzyła nowe możliwości dla produktów Metapack zarówno od strony technologicznej, funkcjonalnej, a także sprzedażowej. Te możliwości z sukcesem przekładamy na dalszy rozwój naszego eco-systemu produktów i oferujemy go sprzedawcom branży e-commerce na całym świecie.

Co to znaczy pracować nad własnym produktem?

Nad rozwojem produktów Metapack pracują cross-funkcyjne (czyt. interdyscyplinarne) zespoły developerskie składające się z kilku rodzajów specjalistów (developerów), które potrafią zespołowo realizować zadania dotyczące analizy wymagań, programowania, zapewnienia jakości i innych działań, niezbędnych w procesie rozwoju i utrzymania produktu. Takie autonomiczne zespoły biorą odpowiedzialność za zbudowanie i dalszy rozwój produktu, jego dostarczenie, udostępnienie i utrzymanie w produkcji.

Tym, co czyni ten proces bardziej atrakcyjnym, to oczywiście technologie (89 wykorzystywanych obecnie) w tym te, np. NewRelic, PagerDuty, z których korzystają także najwięksi dostawcy oprogramowania na świecie. Stanowią one w dużej mierze o innowacyjności zarówno tego, jak nasze produkty są budowane, jak i tego, w jaki sposób przebiega automatyzacja ich dostępności dla klientów uwzględniając potrzebę ich szybkiej skalowalności.

Zespoły posiadają odpowiedni zakres autonomii działań, a wraz z nią – większą odpowiedzialność. Mają wpływ na sposób wdrażania zmian produktowych zachowując spójność ze strategią działań wyznaczoną przez przyjęte cele i priorytety. To niełatwe zadanie. Olbrzymim wsparciem dla zespołów są właściciele produktów (ang. Product Owners), którzy na co dzień współpracują bezpośrednio z zespołami developerskimi. Podejście produktowe i autonomia budzą w nas kreatywność i zaangażowanie, a zespoły obdarzają się dużym zaufaniem. Zespoły planują i realizują zmiany zgodne z celami i priorytetami biznesu bez niepotrzebnego projektowego mikrozarządzania.

Rozwój produktu to nie tylko proces samego budowania. Kultura produktowa oznacza dla nas potrzebę koncentracji na produktach w każdym obszarze codziennych działań naszej firmy. Także zespoły sprzedaży, analiz, architektury rozwiązań, wdrożenia klientów i wsparcia powdrożeniowego umieszczają produkty w centrum ich uwagi.

Koncentracja na produkcie we wszystkich obszarach pozwala na większą spójność w ustalaniu priorytetów i łatwiejsze ich definiowanie, szybsze identyfikowanie zależności pomiędzy produktami i bardziej spójne planowanie realizacji zmian od siebie zależnych. Do minimum ograniczamy wprowadzanie zmian dedykowanych wyłącznie pod wąską grupę lub wręcz dla indywidualnych klientów. Taki model rozwijania produktów czyni je bardziej uniwersalnymi i lepiej dopasowanymi do oczekiwań rynku.

W jaki sposób produkty Metapack oferowane są klientom?

Dotychczasowy sprawdzony model pozyskiwania klientów oparty na klasycznej sprzedaży i marketingu dostosowujemy do obecnych realiów rynku firm produktowo-technologicznych. Wdrażamy podejście pozwalające na bardzo prosty i szybki dostęp klientów do części zidentyfikowanych i nazwanych funkcjonalności produktów w ich podstawowym zakresie (Essentials).

Dlaczego tak? Bardzo często dostęp do zaawansowanych funkcjonalności produktu nie jest konieczny, aby klient mógł szybko przekonać się o wartości, jaką dla jego biznesu wnoszą produkty Metapack. Ten pierwszy etap współpracy pozwala naszym klientom przekonać się do naszych produktów w ich podstawowym zakresie i przygotować się do integracji w bardziej zaawansowanym stopniu (Professionals); oczywiście, jeśli klient takie potrzeby identyfikuje.

Dalsze funkcjonalne zmiany i wprowadzanie, na przykład, nowych integracji kurierskich w naszych produktach realizowane są przy dużym udziale głosów klientów. To pozwala nam uwzględnić ich wartość w modelu dostępu do produktów Metapack (selling points) oraz oferować je klientom wraz z ich zmieniającymi się potrzebami (upselling).

Ta filozofia koncentracji na produkcie, budowania wizerunku i pozyskiwania klientów jest z sukcesem wykorzystywana przez wiele firm, w tym takich gigantów jak Facebook i Netflix.

Rozwijając „nasze własne produkty” bardzo świadomie podchodzimy do pracy i wyzwań, jakie przed sobą stawiamy. Każdy w Metapack będąc skupionym wokół rozwoju naszych produktów wie, jaka jest nasza wizja, nasze cele i priorytety, dlaczego robimy to, co robimy i co chcemy dzięki temu osiągnąć w perspektywie następnych miesięcy. Świadomość oraz możliwość realnego wpływu na rozwój produktów pozwala nam czerpać większą satysfakcję z pracy – budowania naszej „The worlds most trusted E-commerce Delivery Platform”.

Autor:

Dariusz,
Director, Carrier Platform Product Ownership

Inne aktualności